Genius Loci - sesja w Limanowej

W piątek, piątego grudnia 2014 roku, w ramach autorskiego projektu Genius loci realizowanego przez Fundację im. M. Mochnackiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Orkana w Limanowej odbyła się sesja popularnonaukowa zatytułowana Józef Piłsudski i jego środowisko literackie. W stulecie walk Legionów Polskich w Beskidach.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie oraz nauczyciele z limanowskich szkół, którzy wysłuchali prelekcji przygotowanych przez panelistów z Krakowa i Warszawy. Dr hab. Andrzej Waśko z UJ w swoim wystąpieniu przybliżył postać Józefa Piłsudskiego nie tylko jako wielkiego przywódcy Legionów, ale przede wszystkim pisarza. Z kolei dr Krzysztof Fiołek z UJ i red. Maciej Mazurek (redaktor naczelny „Arttak Sztuki Piękne”) skupili się na dwóch ważnych twórcach dla polskiej kultury tj. Jerzym Żuławskim i Tytusie Czyżewskim, których korzenie rodzinne ściśle związane były z Limanową. Całą sesję zakończyło wystąpienie mgr Tomasza Tisończyka, które odbyło się w formie gawędy na temat pisarzy-piłsudczyków, tj. Struga, Daniłowskiego i Bandrowskiego.

Gościem specjalnym sesji był mecenas Jacek Żuławski, były Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych (potomek Jerzego Żuławskiego) wraz z małżonką prof. dr hab. Czesławą Żuławską – Sędzią Sądu Najwyższego w stanie spoczynku. Udział w spotkaniu wzięli także: wicestarosta limanowski Pan Mieczysław Uryga, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Limanowej Pan Artur Krzak, kierownik Biura Promocji Starostwa Powiatowego w Limanowej Pani Justyna Tokarczyk, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Pan Jacenty Musiał.

Po udanej inauguracji projektu Genius loci, Fundacja przewiduje jego kontynuację. Wszelkie informacje o kolejnych wydarzeniach związanych z projektem będą zamieszczane na stronie Fundacji. Dostępna jest także galeria zdjęć ze spotkania.

Zachęcamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa w kolejnych odsłonach programu. 

Fundacja składa serdeczne podziękowania za zaproszenie i pomoc w realizacji spotkania:
Pani mgr Annie Mruk – Dyrektorowi I LO im. W. Orkana w Limanowej
Panu mgr Jacentemu Musiałowi – Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi
Pani mgr Krystynie Droździkowskiej
Pani mgr Jolancie Bugajskiej

Stypendia im. Anny Stadnickiej na rok 2017. Wyniki konkursu

17-12-2017 Wyświetleń:778 Wydarzenia Admin - avatar Admin

Stypendia im. Anny Stadnickiej na rok 2017. Wyniki konkursu

W dniu 16 grudnia 2017 odbyło się posiedzenie Jury Stypendium im. Anny Stadnickiej. Jury w składzie: dr Justyna Chłap-Nowak, prof. dr hab. Krzysztof Dybciak, prof. dr hab. Dorota Heck, dr hab. Krzysztof Koehler, prof. UKSW (przewodniczący), prof. dr hab. Katarzyna Stadnicka, dr hab. Maciej Urbanowski, dr hab. Andrzej Waśko postanowiło...

Czytaj więcej

Stypendium im. Anny Stadnickiej - zmiana daty ogłoszenia wyników

12-10-2017 Wyświetleń:559 Wydarzenia Admin - avatar Admin

Stypendium im. Anny Stadnickiej - zmiana daty ogłoszenia wyników

Informujemy, że termin ogłoszenia wyników tegorocznej edycji Stypendium im. Anny Stadnickiej został przesunięty na 18 grudnia.

Czytaj więcej

Stypendium im. Anny Stadnickiej - nabór wniosków 2017/2018

24-09-2017 Wyświetleń:2053 Wydarzenia Admin - avatar Admin

Stypendium im. Anny Stadnickiej - nabór wniosków 2017/2018

Fundacja im. Maurycego Mochnackiego rozpoczyna przyjmowanie wniosków w ramach kolejnej edycji Stypendium im. Anny Stadnickiej. Fundacja im. Mochnackiego po raz kolejny przyzna stypendia pieniężne dla wyróżniających się doktorantów studiów literaturoznawczych z wszczętym przewodem doktorskim, których przygotowywana rozprawa naukowa dotyczy istotnych tematów z historii literatury i kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem...

Czytaj więcej

Gala wręczenia dyplomów laureatom Stypendium im. Anny Stadnickiej

05-03-2017 Wyświetleń:1344 Wydarzenia Admin - avatar Admin

Gala wręczenia dyplomów laureatom Stypendium im. Anny Stadnickiej

W piątek, 24 lutego 2017 roku w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” odbyła się uroczysta gala wręczenia dyplomów laureatom Stypendium im. Anny Stadnickiej przyznawanego przez Fundację im. Maurycego Mochnackiego, podczas której stypendyści zaprezentowali krótkie omówienia dotychczasowych wyników swoich badań. Swoje słowa do młodych badaczy literatury skierował prezes Fundacji Maurycego Mochnackiego –...

Czytaj więcej

Galeria

O fundacji

Fundacja im. Maurycego Mochnackiego jest niezależną inicjatywą społeczną w służbie literatury i kultury polskiej, dbającą o zachowanie i twórczy rozwój polskiego dziedzictwa literackiego i artystycznego.


Celami statutowymi Fundacji im. Maurycego Mochnackiego są:

1. Wspieranie rozwoju literatury polskiej, krytyki literackiej i artystycznej oraz twórczości artystycznej i medialnej. 

2. Wspieranie badań naukowych nad historią literatury, krytyki literackiej, publicystyki społeczno-politycznej, historiografii, muzyki i teatru jako dziedzin związanych z działalnością i dorobkiem Patrona Fundacji.

3. Upamiętnianie dorobku oraz popularyzowanie w społeczeństwie sylwetki Maurycego Mochnackiego (1803-1834) - wielkiego polskiego pisarza, myśliciela i patrioty.

Więcej…

Kontakt

Dane Fundacji im. Maurycego Mochnackiego:

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Adres korespondencyjny:  ul. Powstańców 121A, 31-643 Kraków

KRS 0000493290

NIP 9452177380

REGON 123023891

Nr konta: 61 1090 2590 0000 0001 2274 4930 WBK Bank Zachodni