Orzeszkowa, Sienkiewicz, Prus – nazwiska, których dawna świetność ustąpiła kulturze transgresywnej, oderwanej od problemów codzienności. Jak się jednak wydaje, dla wielu dzieła wielkich realistów nadal pozostają żywą lekcją pisarstwa. Przykładem twórcy, który konstruuje świat swoich opowiadań zniżając się do zwykłego, „nudnego” człowieka jest Wojciech Chmielewski, z którym krakowska publiczność miała przyjemność spotkać się w ramach cyklu pt. „Otwarte teksty” realizowanego przez Fundację im. Maurycego Mochnackiego. Dyskusję prowadził prof. UJ dr hab. Maciej Urbanowski. Słuchacze mogli nie tylko zapoznać się z fragmentami tekstów odczytywanych przez samego autora, lecz także wziąć udział w ciekawej dyskusji. 

Wojciech Chmielewski, choć wielokrotnie doceniany przez krytyków literackich (wyróżnienie w VI edycji Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza za zbiór opowiadań „Biały bokser”, nominacja do Nagrody Mediów Publicznych Cogito w 2009 r. za pozycję „Brzytwa” oraz nominacja do Nagrody Angelus za powieść „Kawa u Doroty”), z wielką pokorą wypowiada się o swojej twórczości. I choć podkreśla, że nie uważa się za spadkobiercę żadnego z prądów literackich, w jego opowiadaniach spotykamy realistyczne, niemal kronikarskie opisy mieszkańców polskich miast, ludzi pogrążonych w kryzysie, nieradzących sobie z pędem życia, nieumiejących stworzyć poprawnych relacji z drugim człowiekiem. To świat odarty ze złudzeń, momentami brutalny, a nawet odpychający. Chmielewski nie potępia jednak swoich bohaterów, nie wchodzi w rolę sędziego, wręcz przeciwnie, stara się, poprzez ukazanie niejednoznaczności ludzkiej natury, pochylić się nad fenomenem codzienności.

Fragment najnowszego opowiadania Wojciecha Chmielewskiego oraz obszerny wywiad z pisarzem ukaże się w 122 numerze „Arcanów”. Zachęcamy do lektury.


Pod tym linkiem dostępna jest już relacja wideo. Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć ze spotkania.

Polecamy

Wesprzyj nas

Fundacja im. Maurycego Mochnackiego może realizować swoje cele i projekty tylko dzięki Państwa wsparciu. Każda, nawet niewielka kwota wpłacona na nasze konto, stanowi dla nas istotną pomoc. Bardzo liczymy na wsparcie finansowe ze strony wszystkich, którym zależy na rozwoju polskiej humanistyki. Wszystkim Darczyńcom, Firmom oraz Instytucjom, które już wspierają nasze działania, serdecznie dziękujemy za pomoc i zaufanie.

Wpłaty (z dopiskiem „Darowizna”) prosimy kierować na konto: 

61 1090 2590 0000 0001 2274 4930 (Bank Zachodni WBK S. A.).

Kontakt

Dane Fundacji im. Maurycego Mochnackiego:

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 789 293 182

Adres korespondencyjny:  ul. Powstańców 121A, 31-643 Kraków

KRS 0000493290

NIP 9452177380

REGON 123023891

Nr konta: 61 1090 2590 0000 0001 2274 4930 WBK Bank Zachodni