Dnia 26 listopada 2021 r. w Auxerre odbyły się uroczystości poprzedzające sprowadzenie szczątków Maurycego Mochnackiego do Polski. W upamiętnieniu polskiego bohatera wziął udział Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.
Z inicjatywy Premiera RP oraz dzięki współpracy polskich władz konsularnych z Merem miasta Auxerre w Burgundii, Maurycy Mochnacki, krytyk literacki, historyk, teoretyk romantyzmu, publicysta, pianista, powstaniec listopadowy, powrócił do Polski. Przez 187 lat, jego szczątki spoczywały w Auxerre, w którym spędził ostatnie miesiące swojego życia.
Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu Saint-Amâtre, gdzie w obecności wicekonsul Anny Majdy zamknięto trumnę ze szczątkami Maurycego Mochnackiego. Następnie Minister Jan Dziedziczak oraz Mer Miasta Auxerre Crescent Marault w asyście wojskowej złożyli wieńce na grobie, w którym przez lata spoczywał Maurycy Mochnacki, a także na nagrobkach powstańców listopadowych generała Tomasza Konarskiego i majora Konstantego Parczewskiego. W upamiętnieniu polskich bohaterów uczestniczyli również Ambasador Tomasz Młynarski, Konsul RP Andrzej Szydło, attaché obrony pułkownik Marek Kurkowicz, polskie i francuskie poczty sztandarowe a także licznie zgromadzona Polonia i mieszkańcy Auxerre.
Po uroczystościach na cmentarzu, Minister Jan Dziedziczak został przyjęty przez Mera Auxerre Crescenta Marault. Minister podziękował Merowi za wielomiesięczną współpracę z polskimi władzami, dzięki której sprowadzenie szczątków Mochnackiego do Polski doszło do skutku.
Wieczorem, w kościele pw. Świętej Genowefy w Auxerres odbyła się uroczysta msza święta w intencji śp. Maurycego Mochnackiego, odprawiana przez proboszcza tamtejszej parafii Canisius Niyonsaba oraz proboszcza polskiej parafii w Troyes, księdza Wiesława Gronowicza oraz. Oprawę artystyczną zapewnił polonijny chór Piast. Po mszy, Minister Jan Dziedziczak podziękował przedstawicielom Polonii za wielopokoleniową pielęgnację polskich tradycji i kultury. Do zgromadzonych zwrócił się również Konsul RP Andrzej Szydło.
Następnego dnia polska delegacja rządowa pełniąca pieczę nad szczątkami Maurycego Mochnackiego wyruszyła do Polski. Po wylądowaniu na wojskowym lotnisku Okęcie w Warszawie, trumna z prochami polskiego bohatera została przewieziona do Katedry Wojska Polskiego. Podczas mszy świętej celebrowanej przez ks. prał. kan. Płk Bogusława Radziszewskiego, Premier Mateusz Morawiecki, ambasador Republiki Francji, delegacje rządowe oraz rodzina oddali hołd Mochnackiemu. Państwowe uroczystości pogrzebowe zakończyły się na cmentarzu wojskowym na Powązkach, na którym zostały złożone szczątki polskiego bohatera. Jego nagrobek na Powązkach jest identyczny z nagrobkiem pozostałym na cmentarzu Saint-Amâtre w Auxerre.
27 listopada 2021 o godz. 11.25 na warszawskim Okęciu wylądował samolot ze szczątkami Maurycego Mochnackiego, uczestnika i kronikarza powstania listopadowego, uznawanego za jednego z najpłodniejszych publicystów politycznych doby zaborów.
Na płycie lotniska odprawione zostały egzekwie pogrzebowe przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Następnie jego trumnę przewieziono w asyście wojskowej do Katedry Polowej WP przy ul. Długiej. Mszę żałobną, w której wzięli udział najwyżsi przedstawiciele władz państwowych, odprawił Wikariusz Generalny Biskupa Polowego Wojska Polskiego ks. prał. kan. płk Bogdan Radziszewski. O godz. 14.30 spod bramy Cmentarza Wojskowego na Powązkach wyruszył kondukt pogrzebowy, odprowadzający jego doczesne szczątki na miejsce wiecznego spoczynku. Mochnacki spoczął w Alei Zasłużonych, w pobliżu mogił uczestników innych polskich zrywów narodowowyzwoleńczych – powstania styczniowego, powstania wielkopolskiego, powstań śląskich oraz powstania warszawskiego. Jego nagrobek, kolumna zwieńczona brązowym popiersiem, jest dokładną kopią pomnika z cmentarza w Auxerre. Uroczystości zakończyły się o godz. 15.15. Inicjatorem sprowadzenia do Polski jego prochów był premier Mateusz Morawiecki.
***
Maurycy Mochnacki (1803-1834) był nie tylko uczestnikiem i kronikarzem powstania listopadowego, odznaczonym za wybitne męstwo Krzyżem Orderu Virtuti Militari, lecz także jednym z teoretyków polskiego romantyzmu. Wśród znajomych słynął ze swojego radykalizmu i z bezkompromisowego diagnozowania przyczyn politycznych klęsk Polski. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, z którego został relegowany w 1823 roku, z powodu przynależności do Związku Wolnych Polaków. Był członkiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego i jednym ze współzałożycieli Towarzystwa Patriotycznego, domagającego się walki o niepodległość Polski, obrony swobód obywatelskich i przeprowadzenia reform społecznych. Po upadku listopadowej insurekcji wyemigrował do Francji, gdzie napisał „Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831”. Był niezwykle aktywnym działaczem emigracyjnym i zaciekłym wrogiem caratu. Ze względu na swoją nieprzejednaną postawę często popadał w konflikty ze starszymi działaczami Wielkiej Emigracji. Zmarł w wieku zaledwie 31 lat.
Źródło: www.gov.pl