Stypendium im. Anny Stadnickiej

W dniu 21 maja 2014 roku, pani prof. dr hab. Katarzyna Stadnicka z Krakowa przekazała na rzecz Fundacji im. Maurycego Mochnackiego kwotę 60 tys. USD. Donacja ta pochodzi ze spadku po jej siostrze, zmarłej 18 października 2013 w Milwaukee (USA) śp. prof. Annie Stadnickiej, biologu, absolwentce i pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 1980 roku zatrudnionej na Uniwersytecie Wisconsin w Milwaukee. Darowizna ta, zgodnie ze wspólną wolą Ofiarodawczyni i Fundacji im. Mochnackiego została przeznaczona na fundusz stypendium dla młodych naukowców prowadzących badania w zakresie historii literatury polskiej. Stypendium im. Anny Stadnickiej będzie przyznawane przez fundację im. Mochnackiego od roku akademickiego 2014/15, a bliższe szczegóły na jego temat wkrótce zostaną ogłoszone.

Uroczyste podpisanie aktu darowizny odbyło się w nowo otwartym biurze Fundacji im. Mochnackiego, przy ul. Dunajewskiego 6, w Krakowie. Na zdjęciach: prof. Katarzyna Stadnicka, oraz członkowie Zarządu Fundacji: dr hab. Andrzej Waśko (prezes) oraz Anna Czartoryska-Sziler i Tomasz Tisończyk.  

Genius Loci - sesja w Limanowej

W piątek, piątego grudnia 2014 roku, w ramach autorskiego projektu Genius loci realizowanego przez Fundację im. M. Mochnackiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Orkana w Limanowej odbyła się sesja popularnonaukowa zatytułowana Józef Piłsudski i jego środowisko literackie. W stulecie walk Legionów Polskich w Beskidach.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie oraz nauczyciele z limanowskich szkół, którzy wysłuchali prelekcji przygotowanych przez panelistów z Krakowa i Warszawy. Dr hab. Andrzej Waśko z UJ w swoim wystąpieniu przybliżył postać Józefa Piłsudskiego nie tylko jako wielkiego przywódcy Legionów, ale przede wszystkim pisarza. Z kolei dr Krzysztof Fiołek z UJ i red. Maciej Mazurek (redaktor naczelny „Arttak Sztuki Piękne”) skupili się na dwóch ważnych twórcach dla polskiej kultury tj. Jerzym Żuławskim i Tytusie Czyżewskim, których korzenie rodzinne ściśle związane były z Limanową. Całą sesję zakończyło wystąpienie mgr Tomasza Tisończyka, które odbyło się w formie gawędy na temat pisarzy-piłsudczyków, tj. Struga, Daniłowskiego i Bandrowskiego.

Gościem specjalnym sesji był mecenas Jacek Żuławski, były Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych (potomek Jerzego Żuławskiego) wraz z małżonką prof. dr hab. Czesławą Żuławską – Sędzią Sądu Najwyższego w stanie spoczynku. Udział w spotkaniu wzięli także: wicestarosta limanowski Pan Mieczysław Uryga, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Limanowej Pan Artur Krzak, kierownik Biura Promocji Starostwa Powiatowego w Limanowej Pani Justyna Tokarczyk, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Pan Jacenty Musiał.

Po udanej inauguracji projektu Genius loci, Fundacja przewiduje jego kontynuację. Wszelkie informacje o kolejnych wydarzeniach związanych z projektem będą zamieszczane na stronie Fundacji. Dostępna jest także galeria zdjęć ze spotkania.

Zachęcamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa w kolejnych odsłonach programu. 

Fundacja składa serdeczne podziękowania za zaproszenie i pomoc w realizacji spotkania:
Pani mgr Annie Mruk – Dyrektorowi I LO im. W. Orkana w Limanowej
Panu mgr Jacentemu Musiałowi – Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi
Pani mgr Krystynie Droździkowskiej
Pani mgr Jolancie Bugajskiej

Stypendium im. Anny Stadnickiej - nabór wniosków 2017/2018

24-09-2017 Wyświetleń:1221 Wydarzenia Admin - avatar Admin

Stypendium im. Anny Stadnickiej - nabór wniosków 2017/2018

Fundacja im. Maurycego Mochnackiego rozpoczyna przyjmowanie wniosków w ramach kolejnej edycji Stypendium im. Anny Stadnickiej. Fundacja im. Mochnackiego po raz kolejny przyzna stypendia pieniężne dla wyróżniających się doktorantów studiów literaturoznawczych z wszczętym przewodem doktorskim, których przygotowywana rozprawa naukowa dotyczy istotnych tematów z historii literatury i kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem...

Czytaj więcej

Gala wręczenia dyplomów laureatom Stypendium im. Anny Stadnickiej

05-03-2017 Wyświetleń:766 Wydarzenia Admin - avatar Admin

Gala wręczenia dyplomów laureatom Stypendium im. Anny Stadnickiej

W piątek, 24 lutego 2017 roku w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” odbyła się uroczysta gala wręczenia dyplomów laureatom Stypendium im. Anny Stadnickiej przyznawanego przez Fundację im. Maurycego Mochnackiego, podczas której stypendyści zaprezentowali krótkie omówienia dotychczasowych wyników swoich badań. Swoje słowa do młodych badaczy literatury skierował prezes Fundacji Maurycego Mochnackiego –...

Czytaj więcej

Rozstrzygnięcie III edycji Stypendium im. prof. Anny Stadnickiej

20-11-2016 Wyświetleń:1232 Wydarzenia Admin - avatar Admin

Rozstrzygnięcie III edycji Stypendium im. prof. Anny Stadnickiej

  Miło nam poinformować, że trzecia edycja Stypendium im. prof. Anny Stadnickiej została rozstrzygnięta. W dniu 19 listopada 2016 roku Rada Stypendium w składzie: dr Justyna Chłap-Nowakowa (AIK), prof. dr hab. Dorota Heck (UWr.), prof. dr hab. Krzysztof Dybciak (UKSW), dr hab. Krzysztof Koehler (UKSW) – Przewodniczący Komisji, prof. dr hab. Katarzyna...

Czytaj więcej

Spotkanie z Antonim Liberą

03-10-2016 Wyświetleń:822 Wydarzenia Admin - avatar Admin

Spotkanie z Antonim Liberą

  Fundacja im. Maurycego Mochnackiego oraz Wydawnictwo ARCANA mają przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z pisarzem, tłumaczem, reżyserem teatralnym - Antonim Liberą. Spotkanie odbędzie się 7 października (piątek) 2016 r. o godz. 18.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Prowadzący: Anna Czartoryska-Sziler, Dariusz Kawa   Antoni Libera urodził się w 1949...

Czytaj więcej

Galeria

O fundacji

Fundacja im. Maurycego Mochnackiego jest niezależną inicjatywą społeczną w służbie literatury i kultury polskiej, dbającą o zachowanie i twórczy rozwój polskiego dziedzictwa literackiego i artystycznego.


Celami statutowymi Fundacji im. Maurycego Mochnackiego są:

1. Wspieranie rozwoju literatury polskiej, krytyki literackiej i artystycznej oraz twórczości artystycznej i medialnej. 

2. Wspieranie badań naukowych nad historią literatury, krytyki literackiej, publicystyki społeczno-politycznej, historiografii, muzyki i teatru jako dziedzin związanych z działalnością i dorobkiem Patrona Fundacji.

3. Upamiętnianie dorobku oraz popularyzowanie w społeczeństwie sylwetki Maurycego Mochnackiego (1803-1834) - wielkiego polskiego pisarza, myśliciela i patrioty.

Więcej…

Kontakt

Dane Fundacji im. Maurycego Mochnackiego:

tel. 695 827 426

tel./fax:12 422 13 75

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Adres korespondencyjny:  ul. Powstańców 121A, 31-643 Kraków

KRS 0000493290

NIP 9452177380

REGON 123023891

Nr konta: 61 1090 2590 0000 0001 2274 4930 WBK Bank Zachodni